Mikroretencja - przygotuj się na nabór wniosków przez wfośigw
Zbieranie deszczówki to prosty sposób na oszczędność wody i niższe rachunki. Nabór wniosków na dofinansowanie instalacji, które pozwalają zbierać i wykorzystywać deszczówkę w domach i ogrodach, rozpocznie się 22 czerwca. Wsparcie wyniesie do 8 tys. zł. Wnioski przyjmować będą wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Na co można otrzymać wsparcie?
Dofinansowanie obejmie: zakup, dostawę, montaż, budowę, rozbudowę, uruchomienie instalacji do:
zbierania wód opadowych i roztopowych z dachów, chodników, podjazdów,
magazynowania wód opadowych w zbiornikach,
retencjonowania wód opadowych i roztopowych w gruncie,
wykorzystywania deszczówki, np. do podlewania ogrodu.
Kto może wnioskować o dotację?
O dofinansowanie mogą ubiegać się właściciele, współwłaściciele oraz użytkownicy wieczyści domów jednorodzinnych. Dotacji nie można otrzymać na nieruchomość, która dostała już wsparcie z programu Moja Woda.
Jakie dofinansowanie można otrzymać?
W ramach programu Mikroretencja można otrzymać dotację do 90 proc. kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 8 tys. zł. Dofinansowanie będzie udzielane na zakończone już przedsięwzięcia w formie refundacji poniesionych kosztów kwalifikowanych. Dotacja obejmie koszty poniesione od 1 lipca 2024 r.
Minimalne wymagania projektu:
wartość kosztów kwalifikowanych: 2 tys. zł,
suma pojemności zbiorników do magazynowania wody opadowej: 2 m³,
powierzchnia, z której retencjonowana jest woda: 50 m².
Więcej na stronie:
https://www.gov.pl/web/nfosigw/mikroretencja---przygotuj-sie-na-nabor-wnioskow
