Dowody Osobiste
Stanowiska odpowiedzialne za wykonanie czynności
Inspektor d/s ewidencji ludności i dowodów osobistych - Dorota JaczyńskaInspektor d/s ewidencji ludności i dowodów osobistych - Łukasz Zieliński
kontakt tel. 864 26 07
Wymiana dowodu osobistego
Informacje związane z uzyskaniem dowodu osobistego znajdziecie Państwo pod linkiem
Uwagi:
Może się zdarzyć, że ze względu na chorobę, niepełnosprawność lub inną niedającą się pokonać przeszkodę nie możesz osobiście udać się do urzędu. Możesz wtedy złożyć wniosek o dowód w miejscu, w którym przebywasz. Skontaktuj się bezpośrednio z organem gminy (będącej siedzibą władz powiatu), na terenie której przebywasz lub organem miasta na prawach powiatu, na terenie którego przebywasz.
Potwierdzanie dowodów osobistych za zgodność z oryginałem
Uprzejmie informujemy, że w kompetencji organu gminy nie znajduje się uwierzytelnianie kserokopii dowodu osobistego.
Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego organ gminy może potwierdzić zgodność wykonanej kserokopii dokumentu z oryginałem dokumentu jeżeli w aktach sprawy znajduje się oryginał dokumentu. Dowód osobisty jest dokumentem wykonanym w 1 egzemplarzu, znajdującym się we władaniu posiadacza dokumentu. Organ gminy w dokumentach nie posiada kopii dowodu osobistego.
Zatem właściwym do stwierdzenia zgodności kopii dowodu osobistego z oryginałem jest notariusz, zgodnie z ustawą z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie.
Często jednak można usłyszeć zdanie, iż w sytuacji braku kancelarii notarialnej w danej gminie, wójt gminy może uwierzytelnić kserokopię dowodu osobistego. Jednak te stwierdzenie nie zasługuje na aprobatę, ponieważ Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 07.02.2007 r. w sprawie sporządzania niektórych poświadczeń przez organy samorządu terytorialnego i banki jednoznacznie określa, iż w miejscowościach, w których nie ma kancelarii notarialnej, do poświadczania własnoręczności podpisu upoważniony jest wójt/burmistrz/prezydent. Nie ma tutaj mowy o dowodach osobistych. Zatem stwierdzanie zgodności odpisu z okazanym dokumentem jest kompetencją notariuszy.
Data dodania 30 września 2019